Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie skróty klawiszowe obsługuje Paseczek?
 2. Niektóre wiadomości interesują mnie bardziej niż inne. Czy Paseczek mógłby je jakoś wyróżniać?
 3. Są takie wiadomości, których nie mam ochoty oglądać. Czy Paseczek może je ukrywać?
 4. Paseczek nie wyświetla polskich znaków!
 5. Paseczek zajmuje dużo czasu procesora!
 6. Jak można szybko dodawać łącza RSS do Paseczka?
 7. Paseczek wyświetla wiadomości po angielsku. Jak można je wyłączyć?
 8. Paseczek po uruchomieniu wyświetla tylko "Brak aktywnych kanałów"!
 9. Paseczek przy wychodzeniu wyświetla okienko "Runtime Error 216"!
 10. Paseczek czasami blokuje się na Windows 98.
 11. Paseczek się nie uruchamia!

1. Jakie skróty klawiszowe obsługuje Paseczek?

Oto pełna lista domyślnych skrótów klawiszowych, które można wykorzystać w Paseczku:

Lewy przycisk myszy Otwiera krótki opis wiadomości.
Środkowy przycisk myszy (wciśnięcie rolki myszy) Otwiera pełną treść wiadomości w oknie przeglądarki.
Shift + lewy przycisk myszy Pozwala przesuwać Paseczek w inne miejsce ekranu.
Alt + lewy przycisk myszy Umożliwia dowolne przesuwanie zawartości Paseczka.
Ctrl + lewy przycisk myszy Oznacza wiadomość jako przeczytaną.
Shift + ctrl + lewy przycisk myszy Oznacza wiadomość jako ignorowaną.
Rolka myszy Umożliwia dowolne przesuwanie zawartości Paseczka.

Ponadto warto pamiętać:

 • Odnośniki RSS można przeciągnąć z przeglądarki internetowej bezpośrednio na Paseczek,
 • Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na nagłówek otwiera menu dla tego nagłówka,
 • Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na logo programu otwiera menu programu.

2. Niektóre wiadomości interesują mnie bardziej niż inne. Czy Paseczek mógłby je jakoś wyróżniać?

Tak. Paseczek ma możliwość wyróżniania wiadomości. Wystarczy w okienku konfiguracji wybrać z menu Filtry->Wyróżniaj i dodać słowo lub zwrot, który Cię interesuje. Wszystkie nagłówki zawierające wprowadzone wyrażenie będą od tej chwili wyróżnione.

Dodatkowo w menu Ogólne->Czcionka można zmienić styl czcionki i kolor dla wyróżnionych nagłówków.

3. Są takie wiadomości, których nie mam ochoty oglądać. Czy Paseczek może je ukrywać?

Tak. Paseczek ma możliwość ignorowania wiadomości. Wystarczy w okienku konfiguracji wybrać z menu Filtry->Ignoruj i dodać słowo lub zwrot, którego nie chcesz widzieć. Wszystkie nagłówki zawierające wprowadzone wyrażenie będą od tej chwili ignorowane.

4. Paseczek nie wyświetla polskich znaków!

Jest to możliwe, jeśli domyślny zestaw znaków Windows jest inny niż polski. Aby to zmienić, należy w okienku konfiguracji wybrać z menu Ogólne->Czcionka i zmienić skrypt czcionki na Europa Środkowa lub Central European.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zmiana domyślnego zestawu znaków Windows na polski.

5. Paseczek zajmuje dużo czasu procesora!

Przy niektórych kartach graficznych rysowanie półprzeźroczystych obrazków trwa nawet do 20 razy dłużej. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wyłączenie obsługi takich obrazków. Aby to zrobić należy w okienku konfiguracji wybrać z menu Ogólne->Wygląd->Efekty i wyłączyć Płynne ukrywanie nagłówków na początku i końcu listy, Pokazuj półprzeźroczyste obrazki oraz ustawić Przeźroczystość na Nieprzeźroczysty.

Inną przyczyną związaną z takim zachowaniem może być używanie sterowników karty graficznej bez akceleracji sprzętowej. Należy wtedy zainstalować sterowniki ze strony producenta karty graficznej.

Możliwe jest także, że pomimo zainstalowania odpowiednich sterowników, karta graficzna pracuje w trybie PCI zamiast AGP (w przypadku kart AGP). W przypadku kart firmy nVidia, aby to sprawdzić należy w Panelu Sterowania otworzyć Ekran, przejść na zakładkę Ustawienia i wcisnąć przycisk Zaawansowane. Pojawi się okno, w którym należy wybrać zakładkę o nazwie naszej karty graficznej, np.: "GeForce3 Ti200". Na stronie głównej tej zakładki można znaleźć informacje o trybie pracy karty. Powinno to być "AGP 8x", "AGP 4x", "AGP 2x", lub "AGP 1x". W każdym razie nie powinno to być "AGP (PCI mode)". Jeśli tak jest, należy przeinstalować sterowniki karty graficznej i/lub sterowniki do płyty głównej.

Paseczek uruchomiony na Windows Vista lub Windows 7 może zabierać dużo czasu procesora, gdy nie został obliczony Indeks wydajności systemu Windows. Żeby to zrobić należy w Panelu sterowania wybrać System i w oknie, które się otworzy znaleźć pozycję System->Klasyfikacja. Tam należy uruchomić ocenę komputera.

6. Jak można szybko dodawać łącza RSS do Paseczka?

Wystarczy przeciągnąć łącze RSS z przeglądarki na Paseczek. Jeśli okno konfiguracji jest otwarte, łącza RSS można upuścić tylko na nie. Należy przy tym pamiętać, że Paseczek nie jest w stanie rozróżnić poprawnego łącza RSS od innych - dlatego przyjmie wszystkie linki internetowe. To czy link został przeczytany czy nie, można sprawdzić w okienku konfiguracji, wybierając Wtyczki->RSS.

7. Paseczek wyświetla wiadomości po angielsku. Jak można je wyłączyć?

Można to zrobić na dwa sposoby:

 1. Wyłączyć kanał - w okienku konfiguracji należy wybrać z menu Kanały i odznaczyć kanały, które nas nie interesują.
 2. Usunąć źródło - w okienku konfiguracji należy wybrać z menu Wtyczki->RSS. Pokaże nam się lista wszystkich źródeł z nazwami kanałów jakie serwują. Aby usunąć źródło, należy je zaznaczyć i nacisnąć przycisk usuń reprezentowany znakiem "-".

8. Paseczek po uruchomieniu wyświetla tylko "Brak aktywnych kanałów"!

Takie zachowanie Paseczka oznacza, że nie ma żadnych informacji do wyświetlenia. Może być kilka powodów takiego zachowania:

 • Z powodu wolnego połączenia z Internetem pobieranie danych zajmuje zbyt dużo czasu. Może tak być gdy na liście źródeł RSS znajduje się dużo pozycji i większość z nich jest wyłączona. Wtedy może się zdarzyć, że zanim przeczytane zostaną aktywne kanały minie zbyt dużo czasu. Rozwiązaniem jest usunięcie nieużywanych źródeł - aby to zrobić należy w oknie konfiguracji wybrać z menu Wtyczki->RSS i usunąć nieaktywne pozycje.
 • W czasie instalacji nie wybrano żadnych źródeł RSS. Aby to sprawdzić należy w oknie konfiguracji wybrać z menu Wtyczki->RSS. Na liście powinny znajdować się adresy źródeł RSS.
 • Brak połączenia z Internetem lub firewall blokujący Paseczek. Aby to sprawdzić należy w oknie konfiguracji wybrać z menu Wtyczki->RSS. Jeśli przy wszystkich pozycjach na liście jest napisane Błąd komunikacji to znaczy, że możemy mieć do czynienia właśnie z tym problemem. Należy przywrócić połączenie z Internetem i/lub pozwolić Paseczkowi na komunikację z Internetem w konfiguracji firewall'a.
 • Paseczek domyślnie, do łączenia się z Internetem, używa konfiguracji Internet Explorera. Jeśli Internet Explorer jest źle skonfigurowany (na przykład nie wczytuje stron WWW), to przy standardowych ustawieniach Paseczek też nie będzie działał. Aby to sprawdzić należy w oknie konfiguracji wybrać z menu Wtyczki->RSS. Jeśli przy wszystkich pozycjach na liście jest napisane Błąd komunikacji to znaczy, że możemy mieć do czynienia właśnie z tym problemem. Wtedy można poprawić konfigurację IE, lub zmienić ustawienia Paseczka - w oknie konfiguracji, zakładka Internet,
 • Brak wtyczek, lub wszystkie wtyczki wyłączone. Aby to sprawdzić należy w oknie konfiguracji wybrać z menu Wtyczki. Jeśli lista jest pusta należy przeinstalować Paseczek. Jeśli wtyczka RSS znajduje się na liście i jest wyłączona należy ją włączyć.

9. Paseczek przy wychodzeniu wyświetla okienko "Runtime Error 216"!

Jest to możliwe na Windows 2000 jeśli w oknie opisu używany jest Windows Media Player. Należy wyłączyć odtwarzanie dźwięku i wideo - pozycja Ogólne->Krótki opis w oknie konfiguracji.

Błąd ten może się również zdarzyć na Windows XP, jeśli nie zostały zainstalowane wszystkie aktualizacje systemu. Na przykład gdy nie został zainstalowany Service Pack 2.

To jest problem nad którym przesiedzieliśmy wiele godzin i... najzwyczajniej w świecie się poddaliśmy.

10. Paseczek czasami blokuje się na Windows 98.

Paseczek korzysta z wielu zewnętrznych mechanizmów Windows. Niektóre z nich niestety mogą powodować takie efekty. Zwykle dzieje się tak na początku, przy pierwszym użyciu pewnej funkcjonalności - na przykład przy otwieraniu okna opisu. Jedyne co możemy polecić, to zaktualizowanie Windows, Internet Explorer'a i Windows Media Player'a do najnowszych wersji.

11. Paseczek się nie uruchamia!

Jeśli Paseczek po uruchomieniu zawiesza się w następujący sposób:

 • Nie wyświetla okienka,
 • Nie wyświetla żadnego komunikatu o błędzie,
 • Nie wychodzi, tzn. ciągle figuruje na liście procesów w Menedżerze zadań.

To znaczy, że:

 • Używasz wersji Paseczka 1.0.272,
 • Zainstalowałeś Paseczka pierwszy raz na Twoim komputerze,
 • Nie masz aktualnej wersji MSXML.

Jedynym sposobem na uruchomienie Paseczka w tej sytuacji, jest aktualizacja MSXML. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • Zaktualizować Windows za pomocą Windows Update,
 • Ściągnąć aktualizacje ręcznie ze stron Microsoftu,
 • Ściągnąć aktualizacje ręcznie z naszych stron:
  • MSXML4 - dla Windows 98/Me/2000/XP,
  • MSXML6 - dla Windows 2000/XP.

Po zainstalowaniu aktualizacji, Paseczek powinien się uruchomić bez problemów.